• YouTube

Sonunda geldi ! Ultimaker Cura dünyada en fazla tercih edilen dilimleme programlarından bir tanesi. Tabi her programda olduğu gibi bazı önemli eksiklikleri de bulunuyordu. İşte bu yeni versiyonunda belki de en fazla ihtiyaç hissedilen ''Dikiş İzi Ön İzleme'' özelliğini kullanmaya başlıyoruz. 

Ultimaker Cura derslerinin 4. bölümünde manuel destek nasıl oluşturulur yada istenmeyen noktalarda desteklerin nasıl engellenebileceği gibi konulara değinirken, aynı zamanda dış yüzey kalitesini düşürmeden baskı süresinin nasıl kısaltılabileceğini ve malzemeden nasıl tasarruf edilebileceğini anlatıyorum.

Ultimaker Cura derslerinin 3. bölümünde destek ayarlarının ne işe yaradığı, ''ağaç destek'' ve ''normal destek'' arasındaki farklılıkları ve sıkça karşılaşılan ipliklenme problemine nelerin sebebiyet verebileceği ve çözümleri hakkında bilgileri bulabileceksiniz.

Ultimaker Cura derslerinin 2. bölümünde baskı kalitesi üzerinde direkt olarak etkisi olan baskı hızı konusunu ele aldım. Aynı model üzerinde farklı hız ayarlarında çalışarak model üzerine etkilerini inceledim.

Dünyanın en fazla tercih edilen dilimleme yazılımlarından oluşan Ultimaker Cura'nın kullanımı ve ayarlarıyla ilgili hazırlamış olduğum serinin bu ilk bölümü daha çok programı yeni kullanmaya başlayacaklar için faydalı olacaktır. Tecrübeli kullanıcılar ise 2. bölüm itibariyle izleyerek bilgilerini tazeleyebilir yada yeni şeyler öğrenebilirler.