• YouTube

SLA tipi reçineli yazıcıların kullanımı bunu daha önce tecrübe etmemiş kullanıcılar için hep zor ve uğraşı fazla olan bir yazıcı çeşidi olarak görülür. Ayar yapmak zor mudur ? , Reçine kolay temizlenir mi ? , destekleri nasıl sökülür ? , model pürüzsüz hale nasıl getirilir? gibi sorular da peşi sıra gelir. Ben de bu içerikte bir SLA yazıcı kullanımının nasıl olduğu hakkında baştan sona tüm bildiklerimi sizlere aktarmaya çalıştım.

3 Boyutlu yazıcıların büyük bir çoğunluğu bu teknolojiden iç mekan ürünleri üretmek için faydalanıyor. Günden güne dış mekan kullanımı yaygınlaşsa da hala bilinmeyen bir çok nokta ve malzeme var. Ben de bu videoda oluşturduğum bir konsept üzerinden masa üstü bir 3 boyutlu yazıcıyla dış mekan koşullarında kullanılmak üzere neler yapılabileceğini aktarmaya çalıştım.

3 Boyutlu yazıcı kullanımlarının her geçen gün yaygınlaşmasıyla doğal olarak akla gelen sorulardan biri de bu teknolojiyle nasıl para kazanılabileceği. Tabi para kazanma düşüncesiyle beraber bu işin nasıl yapılacağı, hangi alanlara hizmet verileceği, hangi yazıcının tercih edilmesi gerektiği, bu yazıcılarla ne gibi ürünlerin basılıp satılabileceği ve bu satışlarda herhangi bir telif hakkı sorununun yaşanıp yaşanmayacağı düşüncesi de beraberinde geliyor.

3 Boyutlu yazıcı almak için araştırma yapan kişilerin aklındaki önemli soru işaretlerinden biri de hangi özellikte bir yazıcı alacağı konusudur. Bu yazıcılar kendi içinde açık yada kapalı kasa olabilir. Bununla beraber mekanizma ve extruder farklılıkları da tercih ederken dikkat edilmesi gereken önemli noktalardandır.

3 Boyutlu yazıcı almak için araştırmalar yapan kişilerin aklındaki soru işaretlerinden bir tanesidir. Hangi tip 3 boyutlu yazıcıyı tercih etmeliyim? , FDM mi ? SLA mı ? Videoda bu iki farklı teknolojiye sahip olan 3 boyutlu yazıcıların genel özellikleriyle beraber örnek baskı kalitelerini, baskı sonrası işlemlerini ve maliyet farklılıklarını bulabileceksiniz.

Bu içerikte 3 boyutlu yazıcılarda mikron değerinin baskı kalitesine, baskı süresine ve maliyete olan etkilerini ele alıyorum. Aynı model üzerinde 50,100,200 ve 300 mikron değerleriyle baskı örnekleri alarak modeller üzerindeki farklılıkları karşılaştırıyorum.

Esnek malzemelerin 3 boyutlu yazıcılarda işlenebiliyor oluşu bence büyük bir nimet. Genel olarak esnek filamentler TPU ve TPE malzemelerden üretiliyor ve her iki malzeme de genelde aynı amaçlar doğrultusunda kullanılıyor. Ben de bu videoda merak edilen bu malzemenin özelliklerinden, çeşitli kullanım alanlarından ve maliyetinden bahsediyorum.

3 Boyutlu yazıcılar yavaş yavaş hayatımızın her evresinde yer almaya başladı. Evlerimizde ve iş yerlerimizde de kullanımların artmasıyla artık ihtiyaç duyduğumuz her plastik eşyayı öncelikle acaba 3 boyutlu yazıcıyla basabilirmiyim diye düşünmeye başladık. Bu içerikte de FDM tipi bir 3 boyutlu yazıcıyla basılabilecek bazı faydalı ürünleri göstererek size fikir vermeyi amaçladım.