• YouTube

Ultimaker Cura derslerinin 2. bölümünde baskı kalitesi üzerinde direkt olarak etkisi olan baskı hızı konusunu ele aldım. Aynı model üzerinde farklı hız ayarlarında çalışarak model üzerine etkilerini inceledim.

Dünyanın en fazla tercih edilen dilimleme yazılımlarından oluşan Ultimaker Cura'nın kullanımı ve ayarlarıyla ilgili hazırlamış olduğum serinin bu ilk bölümü daha çok programı yeni kullanmaya başlayacaklar için faydalı olacaktır. Tecrübeli kullanıcılar ise 2. bölüm itibariyle izleyerek bilgilerini tazeleyebilir yada yeni şeyler öğrenebilirler.

Anycubic FDM tipi yazıcılarından çok LCD tabanlı SLA tarzı yazıcılarıyla son yıllarda adından sıkça söz ettirmeye başladı. PhotonS ise ekonomik sınıftaki merak edilen yazıcılarından bir tanesi. Ben de PhotonS'i teknik özelliklerinden, dilimleme yazılımına, baskı kalitesinden, baskı sonrası yapılması gereken işlemlere kadar detaylı bir şekilde inceledim.

Diorama tanımı benim hayatıma 3 boyutlu yazıcı satmaya başladıktan hemen sonra girdi. 2016 yılından beri diorama merakı olan kişilere kimi zaman yazıcı sattım, kimi zaman baskı hizmeti verdim ancak yıllarca hiç yapmaya cesaret edemedim. Sonra hiç Star Wars izlememiş biri olarak The 

Ben içimimarım. Torna işlerini, torna ustalığını her zaman imrenerek izlemişimdir. Gerek mobilya ayaklarında gerek dekoratif objelerde torna işleri beni hep cezbetmiştir. Rigid3D böyle bir ürünü piyasaya çıkardığında en fazla mulu olan kişilerden biri oldum muhtemelen. Hemen bir tane alıp denemelere başladım. Her ne kadar mesleğimi icra ederken izlediğim ustaların yanından geçemesemde fazlasıyla keyif aldığım bir içerik üretmenin mutluluğuna ulaştım :)