• YouTube

Bu videoda FDM tipi 3 Boyutlu yazıcılarda kullanılan hammadde çeşitlerinden PETG filamentin özelliklerini anlatıyorum. PETG 3 boyutlu yazıcı kullanıcılarının en fazla tercih ettiği filament çeşitlerinden bir tanesi. Gıda ve cilt ile uzun süreli direkt temasında bir sakınca olmayışı bu hammaddenin gıda sektörü ve medikal alanda da sık tercih edilen bir malzeme haline getiriyor.

ASA filament özellikleri itibariyle ABS ye oldukça benzer bir yapıda. Tıpkı ABS gibi sağlam ve kırılgan olmayan bir yapıya sahip. Ancak onu ABS'den ayıran en önemli özelliği dış mekan koşullarına karşı çok dayanıklı oluşu. Ancak çekme yapan bir malzeme olduğundan dolayı model basmak her zaman kolay olmuyor. Bu nedenle ASA filament kullanırken kapalı kasa bir 3 boyutlu yazıcı tercih etmek gerekiyor.

Anycubic dünyanın en çok satan 3 boyutlu yazıcı markalarından bir tanesi. Daha önce çok fazla sayıda ürettikleri kapalı kasa yoktu ancak 4Max Pro 1.0 'ın yakaladığı satış başarısının ardından geliştirilmiş olan 4Max Pro 2.0'ı piyasaya sürdü. Geniş denilebilecek bir baskı alanı ve Direct drive bir Titan extruder sistemine sahip olan bu modele gelin tüm detaylarıyla yakından bakalım.

3 Boyutlu yazıcılarla figür basımı ve boyanması konulu bu serinin 2. bölümünde artık yapım aşamasına geçiyorum. Modelin baskı sonrası yapılan işlemleri bütün detaylarıyla aktarmaya çalıştım. Keyifli seyirler.

3 Boyutlu yazıcılar ile figür basma ve bunu boyamak sanırım hemen hemen her 3 boyutlu yazıcı sahibinin en az bir kere denediği yada henüz denemediyse dahi yapmayı planladığı işlerden bir tanesidir. Bu istek son derece doğal, çünkü bu teknoloji firgür basımı gibi konularda oldukça iyi işler çıkarıyor. İki bölümden oluşan serinin ilk bölümde uygulama yok, ancak işin üstatlarıyla yaptığımız sohbetler ve çok kıymetli bilgiler var. Eğer konuya ilgi duyuyorsanız mutlaka izlemeniz gereken oldukça faydalı bir kaynak olduğu düşüncesindeyim.